Flaskvärmare från Fisher-Price

Om man ska värma välling, eller något annat i något sånär flytande eller lös form, till sitt barn när man är ute på äventyr kan det vara lite knepigt. Har man inte tillgång till vare sig microvågsugn eller spis, eller elektricitet över huvud taget, är det inte alls lätt och risken är ganska stor att det stackars barnet istället får dricka kall välling/ersättning. Jag har själv vällingälskande barn och har funderat mycket på olika lösningar, och hittat på diverse varianter för att värma välling/ersättning när vi har varit ute på olika aktiviteter. Men så plötsligt händer det. Man springer på en idé som är både enkel och genial, och tar sig för pannan för att man inte själv kom på den simpla lösningen.

Ibland är det dock skönt att någon annan tänker åt en och bara serverar smarta lösningar på ett fat. I det här fallet är det Fisher-Price som har löst ett ganska vanligt problem på ett enkelt sätt. De tog en, vad det verkar, vanlig termos och gjorde bara den tillhörande muggen högre. Så pass hög att den rymmer en normalstor vällingflaska. På så sätt fyller man termosen med varmt vatten och skruvar på den tillhörande ”korken”. När det sedan är dags för mat skruvar man bara av korken, häller i varmt vatten och sätter ner flaskan. Kan det bli enklare? Troligtvis inte, i alla fall inte utan ström.

Det går ju att göra en egen variant och bara ta med sig en termos och något högt att hälla vattnet i, men föredrar man att köpa en sådan här som redan är fixad och klar så hittar man den på Babyproffsen.

Det här inlägget postades i Flaskvärmare, Tillbehör. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>